Priežiūra

Maitinimas

sanabelle
Iš sausų maistų geriau naudoti Premium ir Ultra Premium klasės maistą, ir būtina žiūrėti ant pakuotės kur yra pagamintas ir iki kada galioja. Pvz. Royal Canine pirktas „Kikos" parduotuvėse yra parvežtas iš Prancūzijos, todėl jo kokybė yra patikima. Jei jums siūlys pigesnį Royal Canine variantą turguje, ar per pažįstamų pažįstamus - neimkite. Greičiausiai jis bus parvežtas iš Rusijos. Royal Canine pagamintas Rusijoje labai skiriasi savo ingredientais nuo tikrojo prancūziško ir yra nekokybiškas maistas. Prie Premium klasės maistų priskiriamas ir Hill's maistelis. Tačiau jis yra gana specifinis ir ne kiekvienai katei tinka. Pvz. viena katė gali ji valgyti ir jaustis kuo puikiausiai, kita katė pastoviai šersis nuo jo ar turės kitų neigiamų pasekmių. Neblogas katėms yra
Sanabelle (Vokiečių firmos „Bosch") maistelis. Bei Farmina firmos sausas maistas su mažesniu baltymų kiekiu. Kad neprovokuoti katėms dermatito. Ypač geras Farmina maistelis be grūdų ir neturintis genetiškai modifikuotų produktų savo sudėtyje - Farmina Natural & Delicious.   Iš kitų Ultra Premium klasės maistų, kurie savo sudėtyje neturi grudų, bei GMP (genetiškai modifikuotų produktų) yra Orijen ir Acana kačių maisteliai.


 Katę galite primaitinti ir natūraliais produktais:

• Žalia mėsytė, neriebi: jautiena, arkliena, kiauliena (iki 6 mėn.), kalakutiena;
• Žuvies produktai - žuvis turi būti tik neriebių rūšių ir tik išvirta. Geriausia jūros žuvis, negu upių ar ežerų. Kartais galima ir kalmarus, bet būtinai virtus. Žuvis neturi būti pagrindinis produktas ir turi būti duodama ne dažniau kaip 1-2 kartus į savaitę. Jei katė o ypač katinas iškastruoti reikia nustoti duoti žuvį, antraip jiems gali išsivystyti akmenligė.
• Kiaušinio trinis, virtas ar žalias (priklauso nuo katės skonio), tačiau geriau virtą ir ne dažniau 1 karto per savaitę.


Bet kokiu atveju sausas maistas neturi būti vienintelis pagrindinis katės maistas. Juos geriausia šiek tiek kaitalioti su natūraliais produktais. Konservuoti maisteliai turi sudaryti ne daugiau kaip 20% katės pagrindinio raciono. Būtina žinoti, jog Abisinijos ir Somalio veislių katės turi genetinį polinkį į dantenų uždegimą - stomatitą. Todėl neprivaloma, bet geriau vengti duoti tokių tirštų produktų, kurie gali užsilikti ant dantų ir skatinti dantenų infekciją (pvz. tepama varškė, sureliai, tiršti guliašai ir pan.). Ypatingai tai liečia kačiukus, kol jiems pasikeis pieniniai dantukai į suaugusiųjų.
Gerai yra pratinti po truputi katę prie neriebios sriubos ar buljono (be druskos!) su vištiena ar jautiena. Sriuboje jokiu būdu neturi būti bulvių, nes juose yra krakmolo kurio nei katės, nei šunys nevirškina. Reikia įvairinti katės racioną, nes jos yra gana konservatyvios ir greitai pripranta prie vieno maisto ir be jo nieko nevalgo. Kartais katės valgo daržoves, vaisius ar žolytę - reikia skatinti tokius jų norus, ir taipogi stengtis namuose užauginti katei skirta žolytę, kad su ja jos gautų trūkstamų vitaminų bei galėtų išvalyti savo skrandį. Atkreipkite dėmesį, kad ne visas daržoves katė gali virškinti. Ji gali noriai valgyti konservuotus kukuruzus - bet dėja jų visai nevirškina, ir jie net yra pavojingi.

Periodiškai, 1-2 kartus į mėnesį, kai kurios katės rečiau, atsiraugėja su kailio kamuoliais, kurio prisirijo laižydama save. Jei taip neatsitinka, ir kailis neišeina su tuštinimusi, tuomet reikia įsigyti  specialią pastą ir duoti šią pastą katei taip, kaip nurodyta instrukcijose kartą per 2 mėn.

Nereikia bijoti jei jūsų katei pasireiškia diarėja ar vėmimas retkarčiais. Jei ši patologija atsirado dėl netinkamo maitinimo, tai yra lengvai pagydoma, pakeitus katės racioną. Tačiau daug rimčiau yra, kai katėms pasireiškia vidurių užkietėjimas. Todėl visus maisto produktus, skatinančius užkietėjimą reikia ištraukti iš jos raciono. Pvz. katės lengvai gali susidoroti su smulkiais vištienos kaulais, bet nuo jų, būtinai atsiras vidurių užkietėjimas, kuris negydomas gali pereiti į kitas daug rimtesnes ligas.

Kai katė užauga iš kačiuko amžiaus (paprastai tai būna, kai katė nustoja maitinti kačiukus savo pienu) - geriausia yra vengti duoti katei gryno pieno produktus. Nes dauguma kačių jų nevirškins ir taip gali prasidėti virškinimo trakto sutrikimai. Kartais galima palepinti savo augintinę neriebia grietine ar natūraliu jogurtu. Jei katė nuolatos kankinasi vidurių užkietėjimais - padeda nesaldintas kondensuotas pienas nedidelėmis porcijomis.

DĖMESIO! Sveika katė visada pasižymi geru apetitu. Net jeigu jūsų augintinis ožiuojasi ir nevalgo savo maisto, dažnai tai būna kai jis tiesiog nori kažko kito, arba jam smalsu ką valgote jūs ir jis prašo jūsų maisto. Jei tuo metu valgote kažką, ko katėms negalima duoti (pvz. šokoladą - dažnai katės gali suvalgyti vieną ar dvi plyteles šokolado, bet tai kenkia ir jų virškinimo traktui, ir jų dantims), duokite savo katei pauostyti svogūno arba nuluptų citrusinių vaisių. Ji greitai aprims ir pradės valgyti savo maistą. Neduokite uostyti per stipriai kvepiančių prieskonių arba daržovių, kaip česnakai. Taip galite sugadinti savo katei uoslę.
Kad ir kaip maitintumėte savo katę, palaikykite ją sportiškoje formoje ir neperšerkite. Storos katės dažniau serga įvairiomis ligomis, ypač kepenų ligomis.

Jei jūsų numylėtinis atsisako savo mėgstamo maisto, ir jus tiksliai žinote, kad jis yra nepavalgęs - tai jums signalas susirūpinti, kad jūsų katei kažkas negerai ir geriausia su ja aplankyti veterinarą.

drinking fountainAbisinijos katės pasižymi tuo, kad mažai geria vandens. Kadangi natūraliose gamtos sąlygose iš kur ji kilusi vandens niekada nebuvo daug ar šalia maisto. Jos nėra pratusios daug gerti. Daugiausiai reikalingo vandens kiekį jos pasisemdavo valgant savo grobį. Tačiau katės gyvenančios namų sąlygose, ypatingai tos, kurios valgo sausą maistą, būtinai turi gerti pakankamai vandens, kad nedehidratuotų. Kitaip katės kailiukas atrodys nutįsęs, pasišiaušęs ir negražus. Be to, tai nėra sveika.  Todėl gerai yra skatinti savo katę gerti daugiau vandens:

 

 

• Galite leisti jai gerti tekantį vandenį iš čiaupo. Vandens čiurlenimas skatins ją gerti.
• Galite pabandyti padėti indelį su vandeniu kitoje vietoje, negu indelį su maistu (tai susiję su jos protėviais, kurie niekada negaudavo maisto ir vandens toje pačioje vietoje, o turėjo jų ieškotis);
• Galite įsigyti jai
vandens fontaną skirtą būtent skatinti kates gerti kuo dažniau.

NEBANDYKITE GYDYTI KATĘ PATYS!


Katės neadekvačiai reaguoja į žmonėms skirtus preparatus. Pvz. suvalgius aspirino ar paracetamolio, katei pasireiškia aštri intoksikacija, kuri gali privesti net iki mirties. NEGALIMA duoti katei ir tokių „nekaltų" vaistų kaip Nošpa: iš pradžių jai atsiras vėmimas, o toliau jei dozė didelė - kūno galūnių paralyžius ir smarkus temperatūros kritimas. Minimaliomis dozėmis 0,1 - 0,2 ml Nošpa nebus toksiška katei, tačiau tuomet ir nesuveiks jos norimas efektas. Todėl prieš duodant bet kokį vaistą savo katei, iš pradžių:
• Nuvykite pas veterinarą, kad jis įsitikintų, kad katė tikrai serga
• Duokite tik tuos vaistus, kuriuos patvirtins, ar parekomenduos jūsų veterinaras.

© Natalija Belova - veislynas "Tesanee"

Atgal